“IT-фахівцям більше немає необхідності вручну налагоджувати роботу”

Валерій Береговий, СЕО Accord Group

— Розкажіть про SDN. Чому замовники обирають перехід на цей тип мереж?

— Про SDN — програмно визначені мережі — говорили і говорять багато. Але зараз можна з упевненістю сказати, що в даному питанні ми переходимо від слів до справи. Мається на увазі, що вже є як реалізовані проекти, так і проекти, що знаходяться на стадії проектування і впровадження.

Якщо говорити в цілому, то перевага даної технології в тому, що SDN допомагає керувати мережею саме на програмному рівні. А це означає, що IT-фахівцям більше немає необхідності вручну налагоджувати роботу або змінювати налаштування мережевого обладнання і витрачати купу часу. Все робиться в автоматичному режимі із застосуванням інтелектуальних алгоритмів управління.

— Яку вигоду при цьому отримує бізнес? 

— Головна вигода — це досягнення максимальної ефективності при управлінні мережею: скорочення витрат на її експлуатацію, підвищення надійності роботи і швидкості відгуку бізнес-додатків, забезпечення мережевої безпеки, підвищення швидкості запуску на ринок нових сервісів і послуг.

— Які є типи SDN? 

— Я б виділив чотири типи: SDN для ЦОД, транспортний SDN, SD-Access і окрема технологія SD-WAN для побудови територіально розподілених мереж. У кожного свої особливості і переваги для бізнесу.

Оскільки основними нашими замовниками є великі корпоративні клієнти, то їм цікаві насамперед рішення SDN для ЦОД, SD-Access і SD-WAN. Виходячи з нашого досвіду, в Україні основним драйвером переходу на SDN для ЦОД і SD-Access є IT-безпека. Основна перевага, яка при цьому озвучується, — це мікросегментація, що дозволяє чітко контролювати взаємодію компонентів мережі та користувачів сервісів. Поки драйвер у вигляді швидкого запуску додатків (можливості в лічені хвилини перевести додаток з тестового середовища в продуктивне) працює дуже слабко. Тому є відомі об’єктивні причини.

Важливо зазначити, що перехід на SDN застосовний як при будівництві нових ЦОД, так і при модернізації існуючого ЦОД або його частини. У цьому, як на мене, особлива привабливість.

Якщо говорити про SD-WAN, то з ним ситуація трохи інакша, оскільки на перше місце тут виходить не економія на обслуговуванні обладнання, а економія на каналах зв’язку і швидкість підключення нових філій. Рішення SD-WAN допомагає компаніям замінювати або доповнювати оренду мереж VPN в операторів зв’язку. Для скорочення витрат і застосовується технологія SD-WAN. Будь-яка компанія може відмовитися або, як мінімум, оптимізувати дорогі контракти з операторами зв’язку, мінімізувати кількість обладнання в своїх офісах, управляти офісами через єдиний інтерфейс. SD-WAN — це ефективний інструмент для переводу витрат з CAPEX в OPEX.

— Чи необхідні якісь особливі знання для того, щоб побудувати мережу? 

— SD-WAN не вимагає особливих знань для його інсталяції. Особливо це важливо для віддалених філій, де може просто не бути власного штату IT-фахівців. На ринку є “коробкові” пропозиції, в рамках яких SD-WAN-обладнання доставляють клієнту поштою або кур’єром. Будь-який співробітник, не обов’язково IT-фахівець, здатний зрозуміти і виконати інструкцію на кшталт “візьміть комутатор і два кабелі, один підключіть до порту 1, інший — до порту 2”. Більше нічого не потрібно: пристрій сам зв’язується з центральним сервером, отримує всі конфігурації, налаштовується, і цей офіс стає частиною захищеної мережі компанії. Як результат, абсолютно інші бюджет і терміни. Найцікавіше полягає в тому, що всі ці види SDN (SDN для ЦОД, SDAccess і SD-WAN) можна об’єднати в одну архітектуру з одним керуванням і політиками. Саме це ми і пояснюємо своїм клієнтам, коли обговорюємо з ними якусь з частин SDN-архітектури: “Дивіться ширше, дивіться вперед, не зациклюйтеся на своїй вузькій задачі”. І тут ми дуже сильно сподіваємося саме на бізнес.